کاهش ۷۰ درصدی آب چشمه ها در استان کرمانشاه/میزان کمبود آب در شهر کرمانشاه ۱۰۵۰ لیتر بر ثانیه است

به گزارش دفتر روابط عمومی شرکت آبفا استان کرمانشاه و به نقل از فرتاک نیوز:

نشست خبری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه (۲۶ خرداد ماه) با موضوع تبیین چالش ها و راهکارهای گذر از تنش آبی سال ۱۴۰۰ و هفته صرفه جویی در فضای باز و محوطه تصفیه خانه آب شهید نظری کرمانشاه برگزار شد.

کاهش ۷۰ درصدی آب چشمه ها دراستان

دکتر علیرضا کاکاوند در ابتدای این جلسه با اشاره به کاهش ۳۵ درصدی بارندگی در استان کرمانشاه اظهار داشت: بر اساس برآورد انجام شده، چشمه ها که تامین کننده آب روستاها هستند ۷۰ درصد کاهش آبدهی داشته اند همچنین میزان آبدهی چاهها هم ۳ لیتر بر ثانیه کاهش یافته است که در این زمینه وضعیت خوبی در استان نداریم.

مصرف سرانه آب در استان کرمانشاه ۲۳۰ لیتر است.

 وی میزان مصرف سرانه آب در کشور را ۱۷۰ لیتر عنوان کرد و افزود: مصرف سرانه آب در استان کرمانشاه ۲۳۰ لیتر است که نسبت به میزان مصرف کشوری در سطح بالایی قرار دارد و در این زمینه فرهنگ سازی هایی انجام گرفته ولی همچنان با میزان بالای مصرف در استان مواجه هستیم.

شرکت آب و فاضلاب استان آمادگی دارد نسبت به تهیه پمپ و مخزن مجتمع ها اقدام نماید و هزینه ها را در قبوض آب اعمال نماید.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه در گوشه دیگری از صحبت هایش با اشاره به مشکل آبرسانی به طبقات بالا در مجتمع های مسکونی گفت: بعضی از مجتمع های مسکونی بدون پمپ و مخزن کار می کنند و باعث ایجاد مشکلاتی در زمینه آبرسانی به طبقات بالا می‌شود که در این زمینه شرکت آب و فاضلاب استان آمادگی دارد نسبت به تهیه پمپ و مخزن این مجتمع ها اقدام نماید و هزینه ها را در قبوض آب اعمال نماید.

تامین آب کرمانشاه در بلند مدت بر عهده سد گاوشان است

کاکاوند گفت تامین آب کرمانشاه در بلند مدت بر عهده سد گاوشان است که بر اساس صحبت های انجام شده قرار بود در سال ۹۴، ۲۵۰۰ لیتر آب برای تامین آب شرب شهر کرمانشاه به آبفا تحویل داده شود که انجام نگرفت و پس از چند سال ۷۰۰ لیتر بر ثانیه از خط اضطراری وارد تصفیه خانه آب شهید نظری شد که هم اکنون این میزان آب را دریافت می‌کنیم.

تامین آب با شرکت آب منطقه ای است و توزیع آن با شرکت آب و فاضلاب است

ایشان بیان کرد: تامین آب با شرکت آب منطقه ای است و توزیع آن با شرکت آب و فاضلاب است و به ازای هر متر مکعب آب هزینه ای به آب منطقه ای پرداخت می‌کنیم.

  تامین آب شهر کرمانشاه نیاز به مخزن ۲۵۰ هزار متر مکعبی دارد

مدیر عامل آبفای استان کرمانشاه در ادامه نیاز مخزن آب شهر کرمانشاه را ۲۵۰ هزار متر مکعب عنوان کرد و افزود: هم اکنون حجم مخزن آب کرمانشاه ۱۹۲ هزار متر مکعب است که در این زمینه در جلسه تنش آبی این موضوع مطرح شد و شرکت آب منطقه ای قول داد تا تیرماه تصفیه خانه عمر مل با ظرفیت ۱۰۰۰ لیتر بر ثانیه را به آبفا تحویل دهد که اگر این کار انجام گیرد مشکل کمبود آب در شهر کرمانشاه حل خواهد شد.

 میزان کمبود آب در شهر کرمانشاه ۱۰۵۰ لیتر بر ثانیه است

کاکاوند همچنین میزان کمبود آب درشهرهای استان را ۱۷۴۱ لیتر بر ثانیه عنوان کرد و گفت:از این میزان ۱۰۵۰ لیتر بر ثانیه مربوط به شهر کرمانشاه است

 ۷ حلقه چاه جدید تا ۲۰ روز آینده در کرمانشاه وارد مدار خواهد شد.

این مقام مسئول تعداد چاه‌های حفر شده در کرمانشاه را ۱۸ حلقه عنوان کرد و اظهار داشت: شب گذشته یک حلقه چاه وارد مدار شد و تا ۲۰ روز دیگر هم در مجموع ۷ حلقه چاه جدید وارد مدار خواهد شد.

هدر رفت آب در شهر کرمانشاه ۳۸ درصد است

مدیر عامل آبفا استان کرمانشاه همچنین میزان هدر رفت آب در شهر کرمانشاه را ۳۸ درصد اعلام کرد و افزود: هر چند این میزان نسبت با سال قبل کاهش سه درصدی داشت ولی نسبت به میزان کشوری که ۲۲ تا ۲۵ درصد است در حد بالایی قرار دارد.

رشد ۱۲ برابری شرکت آبفا استان در تخصیص اعتبارات

او در ادامه از رشد میزان اعتبارات استانی خبر داد و گفت: امسال ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آب و فاضلاب استان کرمانشاه در نظر گرفته شده است که جهش بی سابقه ۱۲ برابری را نشان می دهد هرچند تا کنون یک ریال از این اعتبار جذب نشده است.

 مطالبات ۸۰ میلیارد تومانی آبفا از مشترکین/۱۰ میلیارد بدهی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

مدیر عامل آبفا استان در ادامه میزان مطالبات این شرکت را ۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بیشترین طلب آبفا استان از ادارات دولتی، ۱۰ میلیارد تومان و مربوط به دانشگاه علوم پزشکی است، ۳۵ میلیارد تومان هم بدهی مصارف خانگی و مابقی نیز بدهی مصارف دیگر می‌باشد.

 شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه ۵۴۰ هزار مشترک دارد

دکتر کاکاوند در پایان تعداد مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه را ۵۴۰ هزار مشترک عنوان کرد و افزود: از این تعداد ۱۴۰ هزار مشترک روستایی و مابقی شهری هستند.

حوزه خبر: 
دفتر روابط عمومی
تاریخ خبر: 
۲۷ خرداد ۱۴۰۰