هدررفت ۳۹ درصدی آب در شهر کرمانشاه به دلیل فرسودگی شبکه

میزان هدررفت ۳۹ درصدی آب در شهر کرمانشاه به دلیل فرسودگی شبکه سبب تشدید بحران آبی شده است.

به گزارش دفتر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه و به نقل از خبرگزاری تسنیم کرمانشاه، هرچند ایران از جمله کشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود اما خشکسالی کم‌سابقه رخ داده در امسال مشکلاتی را در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده که استان کرمانشاه با بیشترین کاهش بارندگی از این قاعده مستثنا نیست.

هرچند بخش عمده مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی است اما ۵۴۰ هزار مشترک کرمانشاهی می‌توانند با مدیریت مصرف نقش مهمی در عبور از بحران آب داشته باشند. 

فرسودگی شبکه و هدررفت آب از دیگر عوامل تشدید کننده بحران آبی در استان کرمانشاه است که گزارش‌ها نشان می‌دهد میزان هدررفت آب در استان بیش از میانگین کشوری است.

علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمانشاه در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در کشور اظهار داشت: منابع تأمین آب شرب روستاهای وسمه است که حدود ۷۰ درصد کاهش آبدهی داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در چاه‌ها نیز سه لیتر در ثانیه کاهش آبدهی گزارش شده و برخی نیز خشک شده‌اند عنوان کرد: میزان مصرف سرانه آب در استان ۲۲۳ لیتر در شبانه روز مصرف سرانه در استان است و در کشور ۱۷۰ و در جهان ۱۵۰ لیتر است.

کاکاوند با بیان اینکه میزان مصرف با ذخایر همخوانی ندارد گفت: عمده مردم خشکسالی بی‌سابقه در ۵۰ سال گذشته را باور ندارند و رسانه‌ها باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند.

وی با اشاره به هماهنگی با نظام مهندسی در رابطه با ماده ۱۶ به ازای هر خانوار ۱۵۰ لیتر مخزن ذخیره باید وجود داشته باشد اما یکی از مشکلات همیشگی شکایت واحد‌های آپارتمانی در زمینه قطعی یا فشار کم است اما اکنون پایان کار ملزم به تعبیه محرم ذخیره شده است.

کاکاوند افزود: به آپارتمان‌های قدیمی نیز تذکر داده شده که مخزن را تهیه کنند و افرادی که تمایل داشته باشند آب و فاضلاب برای آن‌ها تهیه و هزینه آن را به صورت قسطی روی قبض آب محاسبه می‌شود.

وی عنوان کرد: تأمین آب بلندمدت شهر کرمانشاه از طریق سد گاوشان برنامه‌ریزی شده و قرار بوده با ظرفیت ۲۵۰۰ لیتر بر ثانیه در سال ۹۴ تحویل آبفا شود که هنوز تکمیل نشده است اما چند سال پیش یک خط اضطرار با ۷۰۰ لیتر برر ثانیه از سد گاوشان راه‌اندازی شد. 

کاکاوند با بیان اینکه طرح سد گاوشان نیمه‌تمام است گفت: شهر کرمانشاه ۲۵۰ هزار مترمکعب مخزن نیاز دارد اما ظرفیت کنونی ۱۲۹ هزار مترمکعب است و به بیان دیگر با نصف ظرفیت مورد نیاز آبرسانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از حجم مورد نیاز از طریق سد گاوشان تأمین می‌شود افزود: وعده داده شده تا تیر ماه به صورت اضطراری تصفیه خانه آب عمرمل با ظرفیت ۱۰۰۰ لیتر بر ثانیه وارد مدار ‌شود که بخش عمده مشکل کم‌آبی رفع می‌شود.

کاکاوند با بیان اینکه در شهرها ۱۷۴۱ لیتر بر ثانیه کمبود آب وجود دارد که ۱۰۵۰ لیتر مربوط به شهر کرمانشاه است گفت: در حوزه روستاها ۲۸۳ لیتر بر ثانیه کمبود وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته با وجود مخالفت‌ها ۱۱ حلقه چاه به صورت اضطراری راه‌اندازی شد عنوان کرد: تا ۲۰ روز آینده هفت حلقه چاه جدید وارد مدار می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به اینکه هدررفت آب در کرمانشاه ۳۹ درصد و در استان ۳۳ درصد است عنوان کرد: این میزان در کشور حدود ۲۵ درصد است و دلیل این هدررفت فرسودگی شبکه است.

کاکاوند با بیان اینکه شهرستان‌ها در حوزه آب شهری مشکلی ندارند گفت: امسال جهش بی‌سابقه‌ای در حوزه اعتبارات رخ داد به طوری که اعتبارات در حوزه تنش آبی به ۱۱۲/۵ میلیارد تومان، در حوزه آب روستایی به بیش از ۵۰۰ میلیارد و در حوزه فاضلاب به ۱۹۰ میلیارد تومان برای شهر کرمانشاه رسیده و در مجموع ۱۲ برابر جهش ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۷۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود و پیش‌بینی می‌شود به حدود ۳۰۰ مورد برسد افزود: نیازمند تخصیص اعتبار برای رسیدگی به وضعیت تانکرها و مقابله با تنش آبی هستیم. 

کاکاوند با بیان اینکه مشکل آب ۴۵۰ روستا با حفر ۷۰ حلقه چاه رفع می‌شود افزود: پنج دستگاه حفاری به شبانه‌روز در حال فعالیت هستند و با وجود اینکه خشکسالی وجود دارد اما وضعیت آب روستاها نسبت به سال‌های گذشته بهتر خواهد بود. 

وی با اشاره به اینکه در کرمانشاه از نظر کیفی مشکلی وجود ندارد گفت: گاهی کدورت ایجاد می‌شود که به صورت طبیعی هنگام بارندگی رخ می‌دهد. 

کاکاوند با بیان اینکه تعداد تیم‌های کنترل کیفی به ۱۷ مورد رسیده است افزود: تمام خانه‌های بهداشت به آبدار مرتبط هستند.

وی عنوان کرد: مصارف تا یک سوم الگو در هر استان رایگان می‌شود که الگوی مصرف در استان کرمانشاه ۱۵ مترمکعب است و مصارف صفر تا پنج مترمکعب رایگان است.

کاکاوند افزود: در دی ماه سال گذشته و ابتدای طرح ۱۴ هزار مشترک مشمول بودند و اکنون ۲۱ هزار مشترک مشمول طرح هستند و پیش‌بینی می‌شود این تعداد افزایش یابد. 

وی با اشاره به اینکه شرکت آبفا بیش از ۸۰ میلیارد تومان از مشترکان طلب دارد که ۳۵ میلیارد تومان مربوط به بخش خانگی است گفت: ۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به علوم پزشکی است که بیش از چهار سال با وجود تمکن مالی هزینه آب پرداخت نکرده است.

کاکاوند با بیان اینکه آبیاری فضای سبز با آب شرب به آفتی برای استان تبدیل شده در صورتی که منع قانونی دارد عنوان کرد: در شهرداری کرمانشاه ۹۲ انشعاب غیرمجاز شناسایی شده است و تنها یک مورد مربوط به پارک شیرین هفت لیتر بر ثانیه در حال هدررفت بود.

وی با بیان اینکه مادگی داریم پساب تصفیه شده تصفیه‌خانه‌ها برای آبیاری فضای سبز در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد گفت: هر چند اقداماتی توسط شهرداری انجام شده اما کافی نیست و سبب بروز مشکلاتی برای بخش خانگی می‌شود.

کاکاوند با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ هزار انشعاب غیرمجاز شناسایی شده اما تعداد بیش از این است افزود: پیمانکار برخورد با انشعابات غیرمجاز در نظر گرفته شده که از ۱۰ روز آینده اقدامات مناسبی انجام می‌شود.

وی با اشاره به سرقت‌ دریچه‌های فاضلاب گفت: هر دریچه فاضلاب یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد و تمهیداتی برای کاهش سرقت‌ها اندیشیده شده است.

 

حوزه خبر: 
دفتر روابط عمومی
تاریخ خبر: 
۲۷ خرداد ۱۴۰۰