نشست تخصصی مدیریت تعارض منافع در صنعت آب و برق باحضور مجازی وزیرنیرو برگزارشد

مدیریت و پیشگیری از موقعیت‌های تعارض منافع یکی از راهکارهای اصلی کاهش فساد در سیستم‌های اداری است و اهمیت این موضوع، علت تشکیل نشستی تخصصی به ریاست وزیر نیرو و باحضور مجازی تمامی مدیران صنعت آب و برق کشور شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه، در این نشست وزیر نیرو طی سخنانی با اشاره به سخنان رهبر در جلسه با هیئت دولت، و اشاره ایشان به طرح های وزارت نیرو که هرهفته دارد اجرا می شود، گفت: درک همه ما از این اشاره معظم له این است که علیرغم همه محدودیت ها و چالش ها، بیش از پیش به وفا به این وعده، متعهد باشیم.

دکتر رضا اردکانیان- سپس در توضیح کاربرد "تعارض منافع" در مفهوم اصطلاح conflict of interest افزود: هر مفهومی که معادل فارسی آن را نداریم، به معنای این است که خیلی به آن عرصه ورود پیدا نکرده ایم درحالیکه ما به خوبی با این مفهوم آشنا هستیم و حتی برای ما جنبه دینی و نهادینه دارد و روایات بسیاری از ائمه ما در رعایت و پیشگیری از فساد ناشی از تعارض و تضاد منافع وجود دارد.

وی افزود: به طور کلی تعارض منافع هنگامی ایجاد می‌شود که منافع شخصی و وظایف عمومی یک فرد هم‌پوشانی داشته باشند و این موقعیت ایجاد شده منجر به فقدان استقلال و بی‌طرفی فرد شود لذا وضع قوانین و دستورالعمل‌هایی برای مدیریت و رفع این موقعیت‌ها، مورد توجه نظام اجرایی همه کشورهای دنیا قرار گرفته است.

وزیر نیرو در ادامه با تأکید بر اینکه بر همه کسانیکه بودن در جایگاهی در دولت را سهمی از نتیجه یک مبارزه برای گرفتن جایگاه نمی دانند، واجب است که موقعیت های تعارض منافع را شناسایی و از آن دوری کنند، افزود: این موضوع چنان بااهمیت است که اگر به آن پرداخته شود، از خیلی از مفسده ها جلوگیری خواهد شد.

وی سپس تقسیم بندی های جهانی و منطقه ای را تقسیم بندی های قدیمی و منسوخ یاد کرد و گفت: امروز ما با مفاهیم پراهمیتی چون شهروند توسعه یافته و شهروند درحال توسعه مواجهیم که اهمیت پرورش منابع انسانی را نشان می دهد.

 در این نشست همچنین مدیرکل دفتر توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت نیرو گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه مدیریت تعارض ارائه داد.

مرتضی بخشایش گفت: با توجه به اهمیت تجارب جهانی در تدوین، اصلاح و نحوه اجرای قوانین برای جلوگیری از تعارض منافع در صنعت آب و برق، به معرفی راه‌حل‌های ارائه شده برای مدیریت تعارض منافع در وزارت نیرو پرداخته است.

پس از تشریح مصادیق تعارض منافع توسط فريد حسين‌نوري مدیرکل دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد وزارت نیرو، حاضرین در این نشست ویدئوکنفرانسی، به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است نشست تخصصی مدیریت تعارض منافع باحضور معاونین، مشاورین و مدیران کل حوزه ستادی وزیر، مدیران عامل شرکت های مادرتخصصی و زیرمجموعه، در روز یکشنبه ۱۶ شهریورماه جاری به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

 

 

 

حوزه خبر: 
دفتر روابط عمومی
تاریخ خبر: 
۱۶ شهریور ۱۳۹۹