شهرستان روانسر ۹۰ لیتر در ثانیه کمبود آب دارد

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان روانسر گفت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها، اکنون شهرهای روانسر و شاهو و روستاهای تابعه این شهرستان ۹۰ لیتر در ثانیه کمبود آب شرب دارند.

به گزارش دفتر روابط عمومی آبفا استان کرمانشاه، غفار صالحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: شهرهای روانسر و شاهو به ۲۰۵ لیترآب در ثانیه نیاز دارند که در حال حاضر ۱۵۵ لیتر وارد شبکه توزیع می‌شود و ۳۵ لیتر در ثانیه برای شهر روانسر و ۱۵ لیتر در ثانیه برای شهر شاهو کمبود آب داریم.

وی تاکید کرد: نیاز آبی روستاهای تحت پوشش این شهرستان نیز ۱۲۰ لیتر در ثانیه است که در حال حاضر و در مجموع فقط ۸۰ لیتر در ثانیه آب تامین می شود لذا کمبود ۴۰ لیتر در ثانیه وجود دارد.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان روانسر با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ روستای این شهرستان به دلیل کمبود بارش‌ها تنش آبی مواجه است، اظهار داشت: براساس بررسی های صورت گرفته چشمه های تامین آب روستاها با افت شدید مواجه شده و میزان آبدهی آنها ۵۰ درصد کاهش داشته است.

صالحی اضافه کرد: علت کمبود آب در منابع آبی شهرستان، کاهش ۳۸ درصدی بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته بویژه کاهش چشمگیر بارش برف است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای اداره هواشناسی در سال زراعی ۳۲۹ میلی‌متر بارندگی داشتیم این در حالی است که سال گذشته ۵۳۰ میلی‌متر بارش ثبت شده است.

مدیر امور آب و فاضلاب روانسر یادآور شد: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۱ درصد جمعیت روستایی این شهرستان از آب آشامیدنی برخوردار هستند.

صالحی گفت: آب شهر روانسر از دو حلقه چاه و آب شرب روستاها نیز از ۹ حلقه چاه و ۲۵ دهنه چشمه تامین می‌شود.

امور آب و فاضلاب شهرستان روانسر ۱۰ هزار و ۱۴۸ مشترک شهری و شش هزار و ۲۵۰ مشترک روستایی دارد.

شهرستان روانسر با ۴۷ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه قرار دارد.

حوزه خبر: 
دفتر روابط عمومی
تاریخ خبر: 
۱ اردیبهشت ۱۴۰۰