حضور معاون و تعدادی از مدیران کل دفاتر شرکت مهندسی آبفا کشور برای بررسی آب روستای شیخ صله

صبح روز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه خبری مبنی بر مسمومیت جمعی از اهالی روستای شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه منتشر و اعلام شد بیش از ۷۰ نفر از اهالی این روستای مرزی به دلیل مسمومیت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده اند. صبح همان روز اکیپ کنترل کیفیت شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه به همراه تجهیزات موردنیاز آزمایش، به محض اطلاع از موضوع به روستا اعزام و اقدام به نمونه گیری از آب خام، آب منبع تأمین آب، مخزن و شبکه توزیع روستا نمودند. اما علت مسمومیت اهالی روستای شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی براساس نتایج آزمایشات آب هنوز به طور رسمی مشخص نشده بود، که مرکز بهداشت استان کرمانشاه "آلودگی آب" را دلیل این مسمویت و بیماری، اعلام کرد.

با حصول اطمینان از نتایج آزمایشات آبفا مبنی بر عدم آلودگی آب شرب روستا، دکترعلیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با قطعیت گفت که آب شرب تحویلی از سوی این شرکت به روستای شیخ‌صله شهرستان ثلاث‌ باباجانی سالم و فاقد هرگونه آلودگی  است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه، این موضوع و افزایش گمانه زنی ها و شایعات مربوط به بیماری موجب شد تا وزارت نیرو شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با حساسیت بیشتری نسبت به پیگیری وضعیت آب روستای شیخ صله اقدام و هیئتی متشکل از معاون و تعدادی از مدیران کل دفاتر شرکت مهندسی آبفا کشور به منظور بازدید میدانی و بررسی وضعیت آب شرب روستای شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه در این روستا اعزام شدند تا از نزدیک به بررسی شرایط و وضعیت منبع تأمین آب، مخزن و شبکه توزیع آب روستا، دستگاه کلرزنی آب که به روزترین دستگاه در نوع خود می باشد بپردازند.

مهندس سیدحمیدرضا کشفی معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری به اتفاق مهندس کریم محرمی راد مدیرکل دفتر حراست، مهندس سیدکوشیار اعظم واقفی مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت مهندسی آبفا کشور و دکتر علیرضا کاکاوند مدیرعامل آبفا استان کرمانشاه به همراه فرماندار شهرستان و بخشدار جهت بازدید از وضعیت آب شرب روستای شیخ صله در محل حضور یافته و وضعیت موجود را مورد بررسی قرار دادند.

در این بازدید یکروزه که مهندس کشفی به بررسی دقیق وضعیت تنها منبع تأمین آب که متولی آن شرکت آب و فاضلاب استان می باشد، مخزن ذخیره و شبکه توزیع آب روستا، و همچنین منابع و چاههای خانگی روستاییان، پرداخت، به منظور پیشگیری از تبعات احتمالی آینده، بر جداسازی فاضلاب در دو فازجداگانه اضطراری و برنامه ریزی شده، بهسازی با کیفیت چشمه و انجام مطالعات و اجرای حفاری یک حلقه چاه عمیق به منظور تأمین آب بلندمدت روستا تأکید نمود.

بازدید از آزمایشگاه مرکزی آبفا، حضور در نشست شورای معاونین شرکت، بازدید از تصفیه خانه آب شهیدنظری کرمانشاه و بررسی نیازهای این تصفیه خانه برای ترمیم و نگهداری در مدار بهره برداری، و حضور در نشستی که به منظور رسیدگی به موضوع روستای شیخ صله به ریاست دکتر بازوند استاندار کرمانشاه در محل استانداری تشکیل شد، برنامه دومین روز حضور هیئتی بود که به نمایندگی ازطرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به کرمانشاه اعزام شده بودند تا پیگیر مسائل پیش آمده و علت احتمالی آلودگی آب روستای مذکور باشند.

مهندس کشفی در بازدید از آزمایشگاه مرکزی شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه که دارای بروزترین و پیشرفته ترین ملزومات و تجهیزات روز کشور است و یکی از پیشرفته ترین و معتبرترین آزمایشگاه های داخلی محسوب می شود، دقت نتایج این آزمایشگاه را تأیید و بر مورد اعتماد بودن نتایج آزمایشات آن تأکید نمود.

پس از بازدید از آزمایشگاه، نشست شورای معاونین شرکت آبفا با حضور هیئت اعزامی شرکت مهندسی آبفای کشور برگزارشد.

در این نشست که با محوریت موضوع روستای شیخ صله و ضرورت تلاش بیشتر برای تضمین سلامت آب به ویژه در حوزه روستایی برگزار شد. مهندس کشفی طی سخنانی ضمن تقدیر از زحمات پرسنل آبفا جهت عبور از تنش آبی تابستان و افزایش مصرف ناشی از گرما و مقابله با کرونا، بر انسجام سازمانی جهت پیشبرد سهل تر و سریع تر امور تأکید کرد.

در ادامه، مهندس کریم محرمی راد مدیرکل حراست و امور محرمانه شرکت مهندسی آبفای کشور نیز طی سخنانی، انسجام، مدیریت و تعامل مثبت و سازنده را سه حلقه مفقوده پیشرفت سازمانی برشمرد و بر توجه به هریک از این سه محور تأکید نمود.

بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهیدنظری شهر کرمانشاه دیگر برنامه ای بود در سفر دو روزه مهندس کشفی و همراهانش به استان کرمانشاه انجام شد. در این بازدید، معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آّب و فاضلاب کشور، پس از بررسی تجهیزات و تأسیسات تصفیه خانه که عمری بیش از ۵۰ سال داشته و نیاز به مرمت و تعویض دارند، با درخواست اختصاص بخشی از اعتبار موردنیاز جهت اصلاح و بهبود شرایط تصفیه موافقت و وعده پیگیری داد.

نشست استانداری که به ریاست استاندار کرمانشاه و باحضور معاون و تعدادی از مدیران کل دفاتر شرکت مهندسی آبفا کشور، معاون عمرانی استانداری، مدیرعامل آبفا استان، مدیرعامل آب منطقه ای، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مدیرکل بحران استانداری و تعدادی از کارشناسان شرکت آبفا و دانشگاه علوم پزشکی برگزارگردید به ارائه توضیحات و مستندات هریک از طرفین؛ دکتر کاکاوند مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب، دکتر شکیبا معاون بهداشتی علوم پزشکی و بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری اختصاص یافت.

 

حوزه خبر: 
دفتر روابط عمومی
تاریخ خبر: 
۲۲ شهریور ۱۳۹۹